Így éld túl a parlagfűszezont
2020. 09. 10.

Nincs mese, idén is kezdetét vette a parlagfűszezon, ami leginkább az allergiásokat érinti – figyelmeztetett a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Komoly probléma ez, hiszen hazánkban közel 3 millió ember életét keserítheti meg egészen októberig a parlagfűallergia.

Éppen ezért adunk néhány tippet, melyekkel gyógyszeres kezelés nélkül tehetjük könnyebbé az előttünk álló tüsszögős, taknyolós, szemviszketős időszakot.

A nagyvárosok elestek

Ha teheted, utazz el akár csak egy hétvégére is egy tisztább levegőjű vidékre. Széles a paletta, hiszen szerencsére szeretett országunk is bővelkedik hegyi településekkel, ahol érezhetően jobb a levegő minősége. Hogy miért jó ez most ebben a pollenkoncentrációban magas időszakban? Mert a légszennyezés megsokszorozza a pollenallergia veszélyét úgy, hogy a pollenek felületére tapadnak a levegőben lévő koromszemcsék. Amikor ezek a koromszemcsék a nyálkahártyára kerülnek, kátrány képződik, amely elősegíti a pollenszemcse átjutását a nyálkahártyán. Ilyenkor pedig jön a szervezet jól ismert ellenreakciója; beindul a tüsszögés, a vizes orrfolyás, az orrviszketés, az orrdugulás, a garatviszketés, a könnyezés és a szemviszketés, ami akár fáradtságot, levertséget és fokozott alvásigényt okozhat. Nos, ezért érdemes kerülni, vagy ha lehet, néhány napra a hátunk mögött hagyni a nagyvárosokat.

 

Száműzzük a polleneket

Miután hazatérsz a munkából, a bevásárlásból, vagy bármilyen szabadtéri tevékenységből, cseréld le a ruhád, mosd le a kezedre és az arcodra tapadt polleneket. Mindezt persze tiszta vízzel tedd, ha pedig van kéznél tengervizes orrspray, azzal az orr is átöblíthető. Azok, akiknek hosszabb a haja, a megszokottnál gyakrabban mossa, vagy öblítse át lefekvés előtt. Nem árt az ágynemünket is sűrűbben mosni, különös figyelmet fordítva a párnahuzatokra is, ám a szárítást, az ágynemű szellőztetését ne a szabadban végezzük. Mossuk fel a padlót hetente többször, és portalanítsunk minden felületet.

 

Gyógynövényekkel az allergia ellen

Őseink évszázados, sőt, évezredes megfigyeléseinek és tapasztalatainak köszönhetően bizony számos olyan gyógyhatású tea létezik, amit kifejezetten a pollenallergiás tünetek enyhítésére, vagy jobbik esetben, megszüntetésre alkalmaznak. Ha kipróbáljuk valamelyiket, akkor fontos a folytonosság megtartása, és az, hogy időben elkezdjük a kúrát! Sokkal nehezebb helyzetbe vagyunk, ha akkor akarunk megoldást találni, amikor már taknyunk-nyálunk egybe folyik, ki tudja, hányadik álmatlan éjszakával a hátunk mögött. Hogy ez ne történjen meg, most olyan gyógynövényeket szedtünk össze nektek, melyek teaként való alkalmazása jó eséllyel segíthet az allergia idegesítő tüneteinek leküzdésében.

 

 

Csipkebogyó hús 

A legjobb C-vitamin források egyike. Fogyasztása fokozza a szervezet ellenálló képességét immunerősítő hatása miatt. Egész évben ihatjuk napi 1-2 csészével. Inkább a délelőtti órákban ajánlott.  Elkészítése 1 csészéhez: 1 púpozott evőkanál szárított csipkebogyót 2 dl hideg vízben áztassuk 5-6 órán keresztül, ezután szűrjük le, és már fogyaszthatjuk is. Mi még a kiázott csipkebogyót is megesszük, vagy joghurtba tesszük.

Kakukkfű 

Immunerősítő és köhögéscsillapító. Torok és mandulagyulladást kezelhetünk vele, de jó fertőtlenítő hatása is van, emiatt megvéd a betegségektől. Orrdugulás esetén inhalálni is lehet vele.  Elkészítése 1 csészéhez: 1 evőkanál teafüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk állni 10-15 percig, majd leszűrhetjük. Napi 1-2 csészével ihatunk belőle, egész évben.

Lándzsás útifű 

Nagyon jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító és immunerősítő hatása van.  Elkészítése 1 csészéhez: 1 evőkanál teafüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd 10-15 perc múlva szűrjük le.

Orbáncfű 

Nagyon erős immunerősítő hatása van. Ennél a gyógynövénynél figyelnünk kell arra, hogy ha minden nap isszuk, akkor csak hat hétig fogyaszthatjuk. Ezután négy hét szünetet kell tartanunk! Nyugtató és altató hatása miatt az esti órákban ajánlott meginni. Nem szabad fogyasztani akkor, ha erős vérhígítót, nyugtatót, vagy antidepresszánst szed, illetve epeköves betegeknek és kismamáknak sem ajánlott.  Elkészítése 1 csészéhez: 1 evőkanál teafüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd 10-15 perc múlva szűrjük le.

Hársfa

Immunerősítő hatása kiemelkedő, emellett még nagyon jó köhögéscsillapító is.  Elkészítése 1 csészéhez: 1 evőkanál teafüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd 10-15 perc múlva szűrjük le. Folyamatosan 7-10 napig ihatjuk, ezután ajánlott néhány nap szünetet tartani.

Egészségőrző tipp: Ne reggel szellőztessünk! Erre a műveletre inkább válasszuk a késő estétől, másnap hajnalig tartó időszakot. Az intenzív pollenszórást és azok távolba jutását leginkább a szél erőssége befolyásolja, ezért, ha szeles az időjárás, inkább zárjuk be az ablakot.  

 

#nátha #köhögés #kakukkfű #gyógynövények #egészségőrző #gyulladáscsökkentő #megelőzés #ősz #orrfújás #hegyek #gyógytea #immunerősítő #orbáncfű #hársfa #csipkebogyó #allergia #pollenallergia #csipkebogyó hús #köhögéscsillapító #Magyarország #szeptember #tüsszögés #köhög

A www.egeszsegorzo.hu minden olvasójának kiemelten felhívjuk a figyelmét arra, hogy tüneteivel keresse meg kezelőorvosát, ne kezdje el saját magát gyógyítani, illetve ne módosítsa, ne hagyja abba az orvosa által előírt kezelést.

A www.egeszsegorzo.hu oldalon olvasható információk kizárólag tájékoztatás céljára szolgálnak. Minden szervezet és minden tünet más és más, nincs két egyforma probléma, ezért ne állítsunk fel magunknak diagnózist! Egészségügyi problémákkal kérjük, minden esetben forduljon megfelelő szakemberhez. Fontosak a részletek, vannak ellenjavallatok, nem alkalmazhat mindenki minden gyógymódot.

A www.egeszsegorzo.hu nem állít fel diagnózist, nem végzünk kezeléseket, és nem adunk orvosi tanácsokat sem személyesen, sem az Interneten keresztül. Célunk az egészség megőrzés és az egészséges életmód megismertetése a test és a szellem védelmében!

pixabay