Újévi fogadalmak - terhek nélkül!
2023. 01. 31.

Az év eleje mindig furcsa átmeneti időszak. Ha jobban elengedtük magunkat, akkor még magán hordozza az ünnepek alatti gasztronómiai kalandozások során elfogyasztott plusz kalóriákat, miközben a legtöbbekben már kezd megszilárdulni egy sor újévi fogadalom - nem ritkán az életmódváltás témakörében. Most néhány olyan ötlettel segítünk, amelyekkel könnyebben tehetjük meg az első lépéseket az egészségesebb énünk felé a 2023-as évben!

Mielőtt felfednénk az ötleteinket, egy nagyon fontos dolgot mindenképp szögezzünk le gyorsan: az életmódváltás semmiképp ne legyen ketrec, amiben rabnak érezzük magunkat, a lényeg sokkal inkább az, hogy akármilyen kis lépésekkel is, de haladjunk egy egészségesebb élet felé. Ha pedig út közben van néhány megingás, például a tervezettnél gyorsabban eltűnik egy tábla csokoládé arra ne olyan kudarcként tekintsünk, amivel rögtön romba is döntöttük nagyratörő elképzeléseinket.

Buktatók mindig lesznek, ahogy stresszesebb napok is, és nem várhatjuk el magunktól, hogy egy szempillantásra képesek legyünk ezeket vasfegyelemmel kezelni. A lényeg az, hogy a lehető leggyorsabban visszatérjünk arra az útra, amin haladni szeretnénk. Ebben pedig valóban sokat segít, ha felkészülten indulunk el rajta, lássunk hát néhány tippet az induláshoz!

Reggeli:

Egy könnyű tojás-muffinnal egészségesen és egyszerűen indíthatjuk a napunkat. Ehhez lényegében csupán 6 nagyobb tojásra van szükségünk, amelyeket felverve, sóval, borssal megszórva, majd az ízlésünknek megfelelő, apróra vágott zöldségekkel megrakott, avokádó-, vagy olívaolajjal kikent muffinformába öntünk. Mindezt a 200 C fokra előmelegített sütőbe tesszük, nagyjából 15-20 percre. Ha szeretnénk, hogy a muffinjaink még jobban felpuffadjanak és extra puhák legyenek, egy kis tejet is adhatunk a tojáskeverékhez. A belevalók listája végtelen: gombák, friss, vagy aszalt zöldségek (helló napon szárított paradicsom!), és a kedvenc fűszereink mixelésével minden alkalommal új ízkombinációkat próbálhatunk ki, arra azonban figyeljünk, hogy például a gombákat nem árt megpirítani egy kis olajon, mielőtt használjuk őket. Ami pedig igazán szuper, hogy az elkészült muffinokat 3-4 napig hűtőbe is tehetjük, így több reggelit is kipipálhatunk egy ilyen akcióval.

Ebéd és/vagy vacsora

A bento-stílusú ételdobozok koncepciója Japánból ered, ahol ráadásul egészen mesteri szintre is emelték ezt az elgondolást, de semmi akadálya nincs annak, hogy ha a mexikói konyhát kedveljük inkább, akkor arra jellemző alapanyagokból állítsunk össze egy doboznyi egészséges főételt! A lényeg az, hogy igyekezzünk a lehető legjobb arányban keverni az elemeket. Az alap mindig a vitaminokat és ásványi anyagokat is bőségesen tartalmazó zöldségkeverék legyen: bébirépa, paprika, cukkini-spagetti, uborka, paradicsom… Ezeket salátaként összekeverve, de egyszerűen felvágva és egy saját rekeszbe rendezve is tarthatjuk. Ehhez válasszunk az étkezési szokásainknak leginkább megfelelő fehérjeforrást. Ha növényi étrendet követünk, akkor a lencse, tofu, tempe, csicseriborsó, vagy edamame bab lehetnek a tuti befutók, míg vegetáriánusként a különféle sajtok, és a főtt, vagy buggyantott tojás is felkerülhet a listánkra, illetve a hús- és halfélék, ha semmilyen speciális étrendet nem követünk.

Emellett a szénhidrátokról se feledkezzünk meg, vagyis a rizsről, kuszkuszról, esetleg teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérszeletekről, vagy épp krumpliról. A zöldségekhez készíthetünk mártogatóst, de valamilyen olaj, vagy joghurtos alapú öntettel is feldobhatjuk őket.

A japán bentók egyik sajátossága, hogy a desszertnek szánt gyümölcsök ugyanabban a dobozban vannak, amiben a többi elem. Ez nekünk ugyan furcsa lehet, és ha nem olyan dobozt használunk, amiben valóban jól elkülöníthetők az egyes rekeszek, akkor ezt talán ne is erőltessük, inkább tegyük egy külön tárolóba a desszertnek szánt finomságokat.

Másnapos zabkása

A hasonló összeállítások általában a reggelik között szokták emlegetni ezeket a praktikus, befőttesüvegekben előkészített finomságokat, de ha kisebb adagokban készítjük elő, akkor desszertként remek kiegészítői lehetnek bármelyik étkezésnek! A tejjel, vagy joghurttal elkevert zabpehely mellé szezonális, friss gyümölcsök, de a liofilizált társaik is ízlés szerint kerülhetnek, amivel pedig nem nyúlhatunk mellé, azok a különféle magvak, mint például a dió, mandula vagy mogyoró, amelyek mind megtalálhatók a Mixit kínálatában. Ráadásul ezek - bár az ötlet nem éppen szokványos - akár a tojásmuffinokba is kerülhetnek, mintegy fűszerként, de a bentódobozokban is használhatjuk őket, ami abban is segít, hogy ne együnk túl sokat belőlük, ugyanis ezek a magvak, bár egészségesek, a kalóriatartalmuk nem éppen alacsony. Mértékkel fogyasztva viszont bármilyen diéta során nyugodtan használhatjuk őket a konyhában, és így egy csomag tovább is tart majd.

 

 

#mandula #mogyoróvaj #egészséges reggeli #Mixit müzlikeverék #újévi fogadalmak #mixit keverd magad #Diétás recept #másnapos zabkása #2023 fogadalmak #tojásmuffin reggelire #egészséges reggeli recept

pixabay